Artikel laten voorlezen
|
Beursnieuws Verenigde Staten
De Amerikaanse beurzen openden op woensdag in het rood. In de loop van de handelsdag slaagden ze er wel in om een groot deel van deze verliezen weg te werken. De Dow en de S&P 500 kenden een daling van respectievelijk 0,50% en 0,27%. De NASDAQ slaagde erin om alsnog nipt in het groen te sluiten. De technologie-index steeg met 0,03%.
Het was voor beleggers weer uitkijken naar de bekendmaking van het Amerikaanse inflatiecijfer, op dit moment één van de belangrijkste economische cijfers ter wereld. Dit cijfer is immers verantwoordelijk voor een groot deel van het monetaire beleid dat de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank, zal voeren.
Economen gingen ervan uit dat de inflatie in januari stabiel zou blijven op 2,9%. De inflatie steeg echter onverwacht tot 3%. Vooral de kerninflatie, zonder de volatiele voedsel- en energieprijzen, zorgde voor bezorgdheid. Er werd een daling van 3,2% in december naar 3,1% verwacht. De kerninflatie bleek echter hardnekkiger dan gedacht en steeg tot 3,3%. Als reactie op deze cijfers steeg de Amerikaanse tienjaarsrente met 8 basispunten tot 4,62%. Door deze hogere inflatiecijfers verwachten beleggers dat de Federal Reserve het een stuk kalmer aan zal doen met haar renteverlagingen. Beleggers hadden hun renteverwachtingen reeds gewijzigd. Eerder gingen beleggers uit van vier renteverlagingen in 2025. Dit aantal was reeds bijgesteld naar twee. Nu verwachten beleggers dat de Federal Reserve de rente maar één keer zal verlagen en hiermee zal wachten tot december. Beleggers achten het risico van een renteverhoging zelfs steeds waarschijnlijker.
Volgens Jerome Powell doet de Amerikaanse economie het immers relatief goed en is de inflatie nog te hoog en te hardnekkig om de rentetarieven aanzienlijk te verlagen. Hiernaast is de kans reëel dat de nieuw opgelegde handelstarieven van president Trump de inflatie een nieuwe rugwind zullen geven. Andere landen zullen immers reageren met tegenmaatregelen waardoor producten duurder zullen worden. Door de rente voorlopig stabiel te houden gaat Powell in tegen president Trump die renteverlagingen noodzakelijk acht om de Amerikaanse economie op volledig toerental te krijgen.
Blik op Azië
In tegenstelling tot de markten in de Verenigde Staten, noteerden de Aziatische markten aanzienlijk hoger. De Australische index S&P/ASX 200 bereikte een nieuw intraday record van 8 575 punten. Het vorige record dateerde van 31 januari. De Japanse Nikkei 225 steeg met 1,48% terwijl de Topix een klim van 1,18% maakte. De Hang Seng Index in Hong Kong klom met 1,68% en de Indiase Nifty 50 deed er op het moment van schrijven 0,67% bij. De Chinese CSI 300 was met een verlies van 0,3% de enige belangrijke daler op het continent.
Softbank Group, het Japanse conglomeraat van Masayoshi Son, boekte in het meest recente kwartaal een verrassend verlies. Ook de omzet kwam lager uit dan analisten hadden voorzien. Het Vision Fund 1 van het bedrijf kende een daling van 2,8% ten opzichte van het vorige kwartaal. Vooral de stevige daling van de aandelenkoers van hun portefeuillebedrijf Coupang woog zwaar door. Ook de waarde van het Vision Fund 2 daalde in het meest recente kwartaal. De sterke dalingen van beursgenoteerde bedrijven zoals Ola Electric Mobility en AutoStore konden niet worden goedgemaakt door de stijging van voedselbezorger Swiggy dat naar de beurs trok.
Europa
De Europese aandelenmarkten kleurden stevig in het groen voordat de Amerikaanse inflatiecijfers bekendgemaakt werden. Na de bekendmaking van deze cijfers kenden de beurzen een dip maar deze werd snel weer goedgemaakt waardoor de borden uiteindelijk groen kleurden op het oude continent. De BEL20 en de Duitse DAX kenden de grootste winst van respectievelijk 0,98% en 0,50%. De winsten van de Franse CAC40 en de FTSE 100 uit het Verenigd Koninkrijk waren met 0,17% en 0,34% iets bescheidener. De pan-Europese Stoxx600 koerste 0,11% hoger.
Heineken, de grootste bierbrouwer van Nederland en de nummer twee wereldwijd, kwam op woensdag met haar resultaten over 2024. De cijfers waren beter dan verwacht waardoor het aandeel van de bierreus een topdag beleefde. Het aandeel sloot meer dan 14% hoger. De verkochte volumes stegen op een organische basis met 1,6% terwijl analisten slechts een toename van 1,4% hadden verwacht. Hierdoor kwam de totale jaaromzet uit op €36 miljard. De stijgende verkoop was niet te danken aan de traditionele pils. Vooral de duurdere premiummerken en de alcoholvrije varianten presteerden sterk. De groep van alcoholvrije bieren kende een sterke stijging van 10%. Heineken behoudt hierdoor zijn marktleiderschap in het segment van alcoholvrije bieren, dat steeds belangrijker wordt in de algemene biermarkt.
Ook ABN Amro, de op twee na grootste bank van Nederland, rapporteerde haar resultaten over het vierde kwartaal van 2024. De winst van de bank kwam uit op €397 miljoen. Hierdoor daalde de winst sterker dan de €433 miljoen die analisten hadden voorspeld. De forse daling van de winst was toe te schrijven aan de sterk toegenomen kosten want de omzet steeg wel nog. Vooral de personeelskosten staken erbovenuit.
De Europese beurzen zullen naar verwachting stevig in het groen openen. President Trump heeft immers voor het eerst gesproken met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Na dit gesprek verklaarde hij dat de onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne weldra zullen starten. Ook de Oekraïense president Zelensky zei open te staan voor een dialoog om een einde te maken aan de oorlog die binnenkort zijn derde jaar ingaat. De oorlog in Oekraïne hangt al bijna drie jaar als een zwaard van Damocles boven Europa. Vrees voor een escalatie bleef één van de belangrijkste angsten op het oude continent. Een vredesakkoord zou een grote mate van onzekerheid wegnemen.
Beursagenda
Donderdag 14 februari | DE – Inflatie (CPI) EUR – ECB maandrapport EUR – Industriële Productie VS – Jobless claims VS – PPI | 08:00 11:00 11:00 14:30 14:30 |
Vrijdag 15 februari | EUR – BBP VS – Detailhandelsverkopen VS – Industriële Productie | 11:00 14:30 15:15 |
Gebruikte bronnen:
https://www.cnbc.com/2025/02/11/stock-market-today-live-updates.html
https://www.cnbc.com/2025/02/12/european-markets-live-updates-stocks-us-inflation-data-earnings.html
https://www.tijd.be/markten-live/live-blog/nasdaq-werkt-verlies-weg-bod-op-exmar-van-start/10587152.html
https://www.tijd.be/ondernemen/retail/alcoholvrij-bier-stuwt-beter-dan-verwachte-verkoop-heineken/10587163.html
https://www.abnamro.com/nl/nieuws/abn-amro-bank-rapporteert-netto-winst-van-eur-397-miljoen-in-q4-2024
https://www.cnbc.com/2025/02/12/softbank-posts-surprise-loss-in-third-quarter-revenue-also-misses-estimates-.html
https://www.cnbc.com/2025/02/13/asia-pacific-markets-set-for-higher-open-after-wall-street-declines-on-inflation-fears-.html