Beurzen onder druk door Amerikaanse importtarieven

Door Justin Blekemolen


S&P 500
ISIN: US78378X1072
|
Ticker: SPX --- %

---
---% (1D)
1W ---
1M ---
1Y ---
S&P 500
Artikel laten voorlezen

Beursnieuws Amerika

De Amerikaanse beursfutures daalden scherp in de nacht van zondag op maandag, waarmee een onrustige start van de handelsweek wordt ingezet. De Dow Jones-futures verloren 463 punten (-1%), de S&P 500-futures daalden 1,6% en de Nasdaq-100-futures kelderden 2,1%.

De sterke daling volgt op de aankondiging van president Donald Trump om een tarief van 25% op goederen uit Mexico en Canada en een extra 10% op Chinese importen te heffen. Dit besluit heeft directe gevolgen voor de wereldwijde handel, aangezien de VS jaarlijks voor ongeveer $1,6 biljoen aan handel drijft met deze landen. In reactie hierop kondigde Canada vergeldingsmaatregelen aan, terwijl Mexico aangaf Amerikaanse importen met nieuwe tarieven te kunnen belasten. China overweegt opmerkelijk genoeg juridische stappen via de Wereldhandelsorganisatie (WHO).

Naast de handelsspanningen richten beleggers zich deze week op bedrijfsresultaten, waarbij meer dan 120 S&P 500-bedrijven, waaronder Alphabet, Amazon en Walt Disney, hun kwartaalcijfers publiceren. Ook staat vrijdag het banenrapport op de agenda, met een verwachte banengroei van 175.000 en een werkloosheidspercentage van 4,1%.

De impact van de tarieven is ook zichtbaar in de grondstoffenmarkten: olieprijzen stegen, met een WTI dat 2% hoger noteerde op $74,20 per vat, terwijl Brent crude 1% steeg naar $76,42 per vat. De dollar klom bijna 1% en Bitcoin verloor 3,6% tot onder de $94000. Ondertussen daalde goud licht, na afgelopen vrijdag nog een nieuw record te hebben neergezet.

Aziatische beurzen in het rood

Aziatische markten reageerden sterk negatief op de invoer van Amerikaanse importheffingen. In Australië verloor de S&P/ASX 200 1,61%, terwijl Japan’s Nikkei 225 met 1,99% daalde en de Topix 1,87% verloor. Zuid-Korea’s Kospi zakte 2,52%, terwijl de Kosdaq zelfs 2,79% verloor. Hongkong’s Hang Seng Index opende 1,23% lager. In India daalde de Nifty 50 met 0,69% en verloor de Sensex 0,88%. De Chinese markten bleven gesloten vanwege het Chinees Nieuwjaar.

Technologieaandelen stonden onder druk in Hong Kong, maar Alibaba stond bijna 6% hoger. Het bedrijf bracht vorige week een nieuwe versie van zijn Qwen 2.5 model voor kunstmatige intelligentie uit, dat naar eigen zeggen superieur is aan de DeepSeek-V3. TSMC en Foxconn, toonaangevende spelers in halfgeleiders en elektronica, daalden respectievelijk met 6,17% en 3,5% bij de heropening van de Taiwanese beurs.

Europa opent lager

De Europese beurzen staan op het punt de week in mineur te beginnen, met futures die wijzen op scherpe verliezen. De verliezen lopen voorbeurs op tot 2%, waardoor beleggers rekening moeten houden met veel volatiliteit.

Beleggers in Europa houden nauwlettend de ontwikkelingen rond mogelijke Amerikaanse tarieven op Europese goederen in de gaten. Trump gaf in een interview aan dat de EU “uit de pas loopt” en dat een handelsdeal met het VK waarschijnlijk sneller tot stand komt. Europese functionarissen hebben al aangegeven proportioneel te zullen reageren op mogelijke Amerikaanse sancties.

Op macro-economisch gebied worden vandaag de inflatiecijfers voor de eurozone gepubliceerd, wat extra richting kan geven aan de Europese handelssessies. Verder komt de Zwitserse bank Julius Baer met kwartaalcijfers.

Met oplopende handelsspanningen en onzekerheid rond de impact van tarieven, lijkt volatiliteit de komende handelsdagen niet uitgesloten. De focus ligt op de bedrijfsresultaten, macro-economische data en verdere reacties van landen op het Amerikaanse handelsbeleid.

Beursagenda

Maandag 3 februariDE – Productie PMI
EUR – Productie PMI
EUR – Inflatie (CPI)
VS – Productie PMI
VS – Bouwuitgaven
VS – ISM Productie PMI
VS – ISM productieprijzen
VS – FOMC-lid Bostic spreekt
09:55
10:00
11:00
15:45
16:00
16:00
16:00
18:30
Dinsdag 4 februariVS – Fabrieksorders
VS – JOLT’s vacatures
VS – FOMC-lid Bostic spreekt
VS – FOMC-lid Daly spreekt
16:00
16:00
17:00
20:00
Woensdag 5 februariEUR – S&P Globals Samengestelde PMI
VS – ADP banenrapport
VS – Handelsbalans
VS – S&P Globals Samengestelde PMI
VS – ISM niet-verwerkende Industrie Index
VS – Ruwe olievoorraden
VS – FOMC-lid Bowman spreekt
10:00
14:15
14:30
15:45
16:00
16:30
21:00
Donderdag 6 februariDE – Fabrieksorders
EUR – Detailhandelsverkopen
VS – Jobless claims
VS – FOMC-lid Waller spreekt
VS – FOMC-lid Daly spreekt
08:00
11:00
14:30
20:30
21:30
Vrijdag 7 februariVS – Werkloosheidscijfer
VS – Michigan inflatieverwachtingen
VS – Michigan consumentenvertrouwen
14:30
16:00
16:00

Gebruikte bronnen:

https://www.cnbc.com/2025/02/03/asia-markets-live-china-caixin-pmi-south-korea-retail-sales.html

https://www.cnbc.com/2025/02/02/stock-market-today-live-updates.html

https://www.cnbc.com/2025/02/03/european-markets-live-updates-stocks-news-data-and-earnings.html


Stuur een bericht naar Justin Blekemolen
  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.